Vyhledat
  • tereznvtn

JÓGA u zvýšeného krevního tlaku


Zvýšený krevní tlak, neboli hypertenze, se řadí mezi civilizační onemocnění. Je to “nemoc”, kterou si vytváříme vlivem svého životního stylu. Hypertenzí trpí celosvětově přes miliardu lidí a je jedním z hlavních faktorů při vzniku mozkové mrtvice, kardiovaskulárních chorob a chronického onemocnění ledvin.Definice hypertenze


Při ztíženém návratu žilní krve v cévním řečišti musí srdce vykonat větší práci k vypumpování krve do oběhu. Tento stav se ještě zvýrazní ve chvílích buďto fyzického, ale i psychického stresu, kdy tělo fyziologicky vyžaduje více kyslíku. Dlouhodobé trvání tohoto stavu se nazývá vysoký krevní tlak.


“Zvýšený krevní tlak je znamením existujících problémů v managementu našeho vnitřního prostředí - rovnováhy fyzické, emoční a duševní.”


Již samotný název hypertenze napovídá o podstatě obtíží. Tenze = napětí, hyper = zvýšené. Jedná se tedy o exesivní napětí v těle. Nerovnováha v těle vyústí v nerovnováhu nervového systému a u lidí s predispozičně oslabeným kardiovaskulárním systémem se tato nerovnováha manifestuje hypertenzí.Západní medicína vs. jóga


Zatímco je skvělé, že existující léčiva brání sekundárním obtížím spojeným s hypertenzí (díky za ně!), bohužel nic nedělají s příčinou. Hypertenze patří dle západní medicíny mezi tzv psychosomatická onemocnění. To znamená, že psychický stav a způsob jakým se vyrovnáváme s stresem, má na výši krevního tlaku zásadní vliv.


Zjednodušeně lze říci, že krevní tlak je řízen dvěma větvemi nervového systému, sympatikem a parasympatikem. Sympatikus nás aktivuje, připravuje “k boji” jak při reálném ohrožení, tak i v běžných denních situacích, které subjektivně vnímáme jako stresující. Naproti tomu parasympatikus nás zklidňuje a snižuje s i krevní tlak.Ukázka lekce zaměřené na snížení krevního tlaku


Zde sdílím video s ukázkou několika pozic z jógy, které napomáhají k nastolení větší rovnováhy mezi oběma větvemi nervového systému, které mají na starost krevní tlak. Video bylo natočeno pro prozeny.cz a já děkuji redaktorce Julii Dlouhé za spolupráci.

https://www.prozeny.cz/clanek/trapi-vas-vysoky-tlak-tyhle-cviky-vam-ho-pomuzou-snizit-51389?fbclid=IwAR3tUdVVJNBv600uui6WzM-t0tkgBD5PC4B5irhXfW6PB5uKEmGxPF9wexwPro domácí praxi:

Znáte to, když se hodně zakloníte, jak se srdce rozbuší? Záklonům se proto budeme spíše vyhýbat. Jelikož nám jde o zklidnění zaměříme se u hypertenze na předklony. Jejich náročnost závisí na Vašem fyzickém a psychickém stavu.

Vyberte si takový předklon, který je pro Vás akorát. Zvlášť pro začátečníky je dobré vybrat si variantu, kde se můžou uvolnit a soustředit se na prohloubení dechu.


V každé pozici můžeme setrvat od několik klidných dechů až po 1-2 minutu.

Pozice jsou odstupňované dle obtížnosti - možná se zastavíte u prvních dvou pozic a vymyslíte si různé modifikace na zpestření. A to je v pořádku :)!Pamatujme, že nejvýraznější efekt může mít již zvědomění dechu v běžných denních situacích, jeho prohloubení a zklidnění.


ZDROJE:


1. Egan BM, Zhao Y, Axon RN. US trends in prevalence, awareness, treatment, and control of hypertension, 1988–2008. JAMA. 2010;303:2043–2050.

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26482755

3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jch.12772

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3145370/

5. https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2016/08000/A_Systematic_Review_of_the_Energy_Cost_and.16.aspx33 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše